بین المللطلا و ارز

کاهش ذخایر ارزی بانک مرکزی ترکیه لیر را زمین زد

بانک مرکزی ترکیه اعلام کرد ذخایر ارزی این کشور در حدود ۲ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد و این امر باعث روند نزولی لیر شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از ایبنا، به دنبال آمار منتشر شده از سوی بانک مرکزی ترکیه در مورد روند کاهشی تقریبا ۲ میلیارد دلاری ذخایر ارزی این کشور، لیر ترکیه در ۲۴ ساعت گذشته به این خبر واکنش نشان داد هر ۵.۷۴ لیر در مقابل یک دلار معامله شد که حاکی از روند نزولی یک درصدی پول این کشور دارد.

لیر از ابتدای سال جاری میلادی تا کنون تقریبا ۸ درصد از ارزش خود را از دست داده است. همچنین کاهش ذخایر ارزی ترکیه منجر به روند نزولی مجدد لیر شده است.

بر همین اساس، ذخایر خالص ارزی بانک مرکزی ترکیه به ۱۵۷ میلیارد لیر معادل ۲۷.۹ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد. ذخایر ارزی ترکیه برای دفاع از لیر در زمان تلاطم مالی استفاده می شود که اکنون یکی از ضعیفترین ارزهای موجود در بازارهای نوظهور است.

سرمایه گذاران بر این باور هستند که بانک مرکزی و بانک های دولتی ترکیه که تحت نظارت صندوق ثروت ملی هستند اقدام به فروش دلار به لیر می کنند تا ارز ترکیه را بصورت غیر رسمی پشتیبانی کنند.

بعداز آنکه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه خواستار کاهش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی ترکیه شد، اعتماد در بانک مرکزی و دولت در سطح پایینی قرار گرفته و باعث شده تا سیاستگذاران افزایش نرخ بهره را به تعلیق در آورند.

دولت اردوغان همچنین یکسری اقدامات خاصی را بمنظور کاهش تورم و تشویق به وام دهی بیشتر از سوی بانک ها معرفی کرده است. بر پایه این گزارش، از جمله دلایل دیگر کاهش لیر ترکیه به رونمایی از برنامه اقتصادی جدید وزارت دارایی این کشور برای اقتصاد ترکیه است. برخی از کارشناسان اقتصادی بر این باور هستند که این برنامه به اندازه کافی جامع نیست و یکسری کاستی ها دارد.

 

  کد خبر
303251
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *