امور زیربناییكشاورزی و دامپروری

ضرورت همکاری برای اجرای طرح «یاوران تولید» در بخش کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی، بر ضرورت همکاری برای اجرای طرح «یاوران تولید» در بخش کشاورزی تاکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی در جلسه معارفه کامبیز بازرگان، رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با اشاره به ابلاغ طرح «یاوران تولید»، گفت: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی باید با جدیت با مؤسسه آموزش و ترویج برای اجرای این طرح همکاری کند، زیرا اگر این طرح موفق شود تبدیل به یکی از الگوهای بسیار خوب برای بخش کشاورزی، پس از آن صنعت و سایر بخش‌ها خواهد شد.

وی ادامه داد: در این طرح، پژوهشگران ما فعالیت اجرایی خواهند داشت و در میادین اجرایی و تولیدی حاضر خواهند بود.

خاوازی با تاکید بر ایجاد سیستم یکپارچه اطلاعات، گفت: در همه دنیا، سیستم یکپارچه اطلاعاتی وجود دارد و ایجاد این سیستم اطلاعاتی یکپارچه برای بخش کشاورزی فعالیت بسیار بزرگی است و باید در دستور کار قرار گیرد.

وی با اشاره به کار نیمه تمام در خصوص اجرای طرح مرکز تماس، تصریح کرد: بخشی از فعالیت این طرح انجام شده و نیازمند دستورالعمل اجرایی و گردش کار است.

وزیر جهاد کشاورزی یادآور شد: در صورتی که مرکز تماس به بهره‌برداری برسد، کمک شایانی به کشاورزان خواهد شد.

خاوازی با بیان اینکه ایجاد پیام‌رسان بخش کشاورزی نیز کمک کننده کشاورزان است، گفت: اگر کشاورزان عادت به پیام‌رسان کنند، اطلاعات رد و بدل می‌شود و به بسیاری از مشکلات این بخش و کشاورزان پاسخ داده خواهد شد؛ کشاورزان با پیام رسان می‌توانند از سطح زیر کشت، وضعیت بازار و بسیاری از مسائل دیگر اطلاع پیدا کنند.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تاکید بر استفاده از ظرفیت رسانه ملی، تصریح کرد: تلویزیون بسیار مؤثر است؛ قطعاً گناه نابخشودنی خواهد بود اگر امروز ما نتوانیم از ظرفیت تلویزیون برای بخش کشاورزی استفاده کنیم.

خاوازی ادامه داد: در تلویزیون می‌توانیم مسیر پنج ساله (آموزش و اطلاع رسانی) را ۵ ماهه طی کنیم؛ این ظرفیت در تلویزیون وجود دارد و فقط نیازمند تأمین محتوا و خوراک است.

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به نقش تحقیقات در بخش کشاورزی تاکید کرد و ادامه داد: برای اینکه تحقیقات نقش مؤثری داشته باشد و باید بتواند مسائل را پیش بینی کند، باید سماجت نسبت به اندیشه‌های خود داشته باشد؛ اندیشه‌های خوب بسیاری در تحقیقات وجود دارد و ما می‌توانیم کمک کنیم تا جرأت به تحقیقات برگردد و توصیه‌های خوب در کنار بخش اجرا فعالیت کنند.

وی با اشاره به اینکه کشور در موقعیت ویژه قرار دارد، گفت: اندیشه‌هایی وجود دارد که می‌تواند کشور را نجات دهد و من از رئیس سازمان تحقیقات انتظار دارم تا سبک کمک‌رسانی را تغییر دهد و تحقیقات باید آغازگر فعالیت بخش اجرایی باشد.

خاوازی در پایان گفت: درآمد کشاورزان با منابع و فعالیت موجود و تنها بانفوذ دانش می‌تواند افزایش یابد.

منبع

مهر

  کد خبر
491579
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن