انرژی

سناریوی وحشتناک برای نفت فراساحلی

تقاضای اندک برای نفت، افزایش سطح ذخایر، پاندمی ویروس کرونا، افت قیمت‌ها و اکنون فرا رسیدن فصل طوفان‌ها، سناریوی کابوس وار کاملی را برای صنعت نفت فراساحلی چیده است.

به گزارش آرمان اقتصادی، بازار نفت فراساحلی که سهم ۳۰ درصدی در تولید نفت جهان دارد، با چالش‌های محیرالعقولی مواجه است. قیمت نفت اکنون نصف میانگین قیمت سالانه اش است و تردیدهایی نسبت به آینده تقاضا برای نفت شکل گرفته است. بعلاوه شیوع پاندمی ویروس کرونا صدمات سنگینی به اقتصاد جهانی وارد کرده است. شرکت‌ها برای کنترل هزینه سرمایه تلاش می کنند و بازبینی آینده پروژه‌های مهم‌شان را شروع کرده اند.

این بحران باعث شده عمده تولید نفت در خشکی که هزینه های عملیاتی کمتری نسبت به تولید فراساحلی دارد و فعالیت دکل‌های حفاری آن انعطاف پذیری بیشتری نسبت به دکلهای فراساحلی دارد، صورت بگیرد.

بسیاری از پروژه های جدید فراساحلی در مواجهه با شرایط جدید بازار نفت، مسکوت گذاشته شده اند و شرکت‌های آمریکایی به دلیل ابهامات فراوانی که در آینده نزدیک وجود دارد، اکنون به دنبال معلق کردن مهلت اجاره فدرال هستند.

مشکلات فزاینده صنعت فراساحلی درست وقتی پیش آمد که شرکت رویال داچ شل ناچار شد شماری از کارکنان مبتلا به کرونا در سکوهای نفتی خود را با پرواز منتقل کند و به این ترتیب ریسک‌های مرتبط با فعالیت کارکنان در سکوهای فراساحلی در دوران شیوع اپیدمی را بارز کرد.

شرکت شل، تنها شرکتی نیست که با شیوع اپیدمی در سکوهای نفتی فراساحلی خود مواجه شده است. در هفته‌های اخیر صدها نفر از کارکنان سکوهای فراساحلی در خلیج مکزیکو، دریای شمال انگلیس، موزامبیک، کانادا و قزاقستان به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند.

شیوع این بیماری به فهرست مشکلاتی که صنعت فراساحلی با آنها دست و پنجه نرم می‌کند، اضافه شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، بسیاری از شرکت‌هایی که در این بخش فعالیت می کنند، هنوز از ریزش قیمت قبلی در فاصله سال ۲۰۱۵-۲۰۱۴ که طی آن قیمتها از ۱۰۰ دلار به پایین ۴۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد، احیا نشده اند.

به گفته محققان شرکت ریستاد انرژی، جریان نقدینگی حاصل از فعالیت‌های شرکت‌های فعال در بخش فراساحلی چشمگیری نشان می دهد که این شرکت‌ها هنوز نتوانسته اند بدهی‌های معوق‌شان را در سال ۲۰۲۰ پرداخت کنند و چاره ای ندارند مگر اینکه کاهش هزینه سرمایه صورت دهند، در غیر این صورت مجبورند برای فاینانس مجدد به بازارهای سرمایه مراجعه کنند و در شرایطی که اقتصاد جهانی در رکود قرار گرفته است، این صنعت قادر نخواهد بود منابع مالی مورد نیازش را تامین کند.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
496454
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن