صنعت، معدن، تجارت

۳۰۰ هزار تن شیرینی و شکلات سال گذشته صادر شد

معاون امور صنایع وزارت صمت، گفت: میزان صادرات شکلات و شیرینی در سال گذشته، ۳۰۱ هزار تن و بالغ بر ۴۲۶ میلیون دلار بوده است.

به گزارش آرمان اقتصادی به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت، مهدی صادقی نیارکی گفت: دو سوم محصولات صنعتی کشور، در ۵ ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه با سال گذشته با رشد تولید روبرو بوده اند.

وی با اشاره به اینکه صنایع غذایی و آشامیدنی، جزو صنایع پیشتاز کشور در امر تأمین نیاز داخلی و توسعه صادرات غیرنفتی هستند، اظهار داشت: بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی کشور، به حوزه صنایع غذایی مربوط است.

وی افزود: در صنعت شیرینی و شکلات ۱۸۰۰ واحد تولیدی فعال، معادل ۲.۲  کل واحدهای صنعتی کشور مشغول به فعالیت هستند.

صادقی نیارکی با بیان اینکه اشتغال صنعتی در صنعت شیرینی و شکلات ۴.۳ درصد است، تصریح کرد: ۳ درصد کل سرمایه گذاری های صنعتی کشور در این بخش جذب شده است.

وی ادامه داد: میزان صادرات شکلات و شیرینی در سال ۱۳۹۸، سیصد و یک هزار تن بالغ بر ۴۲۶ میلیون دلار بود که از لحاظ ارزشی کاهش ولی از نظر وزنی حدود ۱۲ هزار تن رشد داشته است.

وی ادامه داد: علت کاهش ارزشی صادرات شکلات و شیرینی ایران، اصلاح قیمت‌های پایه صادراتی در سال ۱۳۹۸ بود که با توجه به برابری نرخ ارز انجام شد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه از صنعت شیرینی و شکلات می‌توان به عنوان یک صنعت نمونه نام برد، اظهار داشت: توسعه و تعمیق طراحی مهندسی، نوآوری در تولید محصولات جدید و خود اتکایی در حوزه ماشین آلات صنعتی از ویژگی‌های صنعت شیرینی و شکلات کشور است که موجب شده تا بسیاری از ماشین آلات مورد نیاز در این صنعت توسط سازندگان داخلی تأمین شود.

وی افزود: حتی تعمیر، نگهداری، اورهال و تأمین قطعات ماشین آلات موجود در این صنعت که عمدتاً ماشین آلات اروپایی هستند توسط سازندگان داخلی انجام می‌شود و اینها همه نشان از بلوغ این صنعت در زمینه‌های مختلف از جمله طراحی پایه، بازاریابی، توسعه محصول، ماشین سازی، تعمیرات و نگهداری دارد.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که چه افقی را برای توسعه تولید و صادرات صنعت شکلات کشور ترسیم کرده اید؟،  اظهار داشت: کسب رتبه دوم تولید و صادرات در میان کشورهای منطقه در سال ۱۴۰۴ برای صنعت شیرینی و شکلات ایران هدفگذاری شده است.

وی ادامه داد: تأمین مواد اولیه واحدهای تولیدی فعال یکی از موضوعات اصلی امروز وزارت صمت است که سعی شده نقش تنظیم گری، بین حلقه‌ها و زنجیره‌ها ایفا شود. همچنین ساماندهی محصولات پتروشیمی و فلزی نیز در حوزه معاونت امور صنایع دنبال می‌شود.

صادقی با تاکید بر به هم رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی ها نیز گفت: بسیاری از واحدهای صنعتی از توانایی واحدهای هم طراز خودشان اطلاع ندارند به همین دلیل سیاست بهم رسانی نیازمندی‌ها و توانمندی ها نیز در راستای تأمین نیازهای واحدهای صنعتی دنبال می‌شود.

معاون وزارت صمت همچنین در خصوص بحث تأمین و تخصیص ارز برای واحدهای صنعتی نیز اظهار داشت: با توجه به اینکه تقریباً کشور با ارز حاصل از صادرات غیرنفتی اداره می‌شود و توسعه صادرات اولویت نخست کشور و وزارت صمت است از این رو به صورت روزانه و جلسات هفتگی بحث تأمین و تخصیص ارز را با بانک مرکزی پیش می بریم.

وی ادامه داد: خوشبختانه در ۶ ماهه نخست سال جاری توانستیم مجموع نیازمندی‌های کشور را در حوزه تولیدات صنعتی به وفور در بازارها تأمین کنیم که این موفقیت نتیجه تلاش صنعتگران، حمایت‌های ارکان دولت، حاکمیت و همراهی بانک مرکزی و پیگیری‌های وزارت صمت بوده که امیدواریم در آینده هم تمامی دستگاه‌ها از جمله دستگاه‌هایی که در حوزه سیاست‌های پولی و ارزی کشور، تأمین و تخصیص ارز فعالند کمک کنند تا مسیری که از ابتدای سال آغاز شده و به موجب آن در بسیاری از کالاها رشد تولید داشتیم ادامه پیدا کند.

منبع

مهر

  کد خبر
533118
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن