اقتصاد کلانانرژی

آیا آمریکا باز هم عقب‌نشینی خواهد کرد؟ 

پیش بینی ها به حقیقت پیوست ، آمریکا برای هشت کشور معافیت از تحریم های ایران را در نظر گرفت تا اولین گام عملی از برنامه فشار بر ایران را بردارد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، آمریکا این بار در شرایطی فشار بر ایران را در دستور کار خود قرار داده که رییس جمهور جنجالی این شکور زیر سایه علامت سئوال بزرگی قرار دارد و افکار عمومی جهان، مدتهاست درگیر اقدامات خارج از عرف این رییس جمهور در آمریکاست .

حالا نه فقط ایران، که بسیاری از کشورهای اروپایی نیز خود را در تقابل با وی می یابند و آنجا که او خروج از برجام را در دستور کار قرار می دهد، تلاش می کنند با پیش بینی شرایطی ، ایران را به ماندن در این توافق تشویق کنند و خود نیز راه هایی را برای پابرجایی برجام در نظر می گیرند .

ایران حالا در شرایط تازه، در حالی که تنها دو روز به دور دوم اجرای تحریم های آمریکا علیه ایران باقی مانده است، با شرایطی تازه روبروست . رسانه های بین المللی خبر از اعمال معافیت برای هشت خریدار نفت ایران که البته در میانشان شرکای آمریکا نیز حضور دارند، می دهند و انتظار می رود این تنها گام آمریکا برای عقب نشینی از فشارهای یک سویه بر ایران نباشد .

هر چند رسانه ها نام دقیق هر هشت کشور را اعلام نکرده اند و علی کاردر معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت به صحبتی کلی در این خصوص بسنده کرده است اما نام کره جنوبی، خریدار سنتی نفت ایران، ژاپن و هند در این فهرست برجسته و علنی شده است .

به نظر می رسد برنامه بلندپروازانه آمریکا برای حذف ایران از بازار نفت، به رغم تلاش های گسترده متحدان عربی- نفتی این کشور ناکام مانده است .

در این دوره نه فقط عربستان که برخی دیگر از اعضای اوپک نیز با تمام قدرت تلاش کردند نسبت به افزایش ظرفیت تولید نفت خود اقدام کنند تا بتوانند جایگاه ایران را در بازارهای جهانی نفت از آن خود کنند .

از اعمال تخفیف برای نفت عربستان تا تلاش برای اعطای مشوق هایی به خریداران نفت در این راستا ارزیابی می شود .

در این میان اما علی کاردر می گوید نفت ایران حذف نشدنی است و اتفاقات اخیر نشان می دهد نمی تواند برای حذف ایران از بازار نفت برنامه ای تدارک دید . نفت در ایران بیش از صد سال قدمت دارد و ایران در قرن حاضر همواره یکی از مهمترین صادرکنندگان نفت جهان محسوب بوده است . اوپک، سازمان کشورهای صادرکننده نفت نیز از جمله سازمان هایی است که ایران بانی تاسیس آن بود . بسیاری از تحلیلگران بین المللی معتقدند پافشاری آمریکا بر حذف ایران از بازار نفت می تواند سبب افزایش قیمت نفت تا سقف ۱۲۰ دلار شود .

انتشار اخباری در خصوص تداوم صادرات نفت ایران از یک سو و همچنین بدبینی سرمایه گذاران به وضعیت بازار از سوی دیگر امروز قیمت نفت را در جهان کاهش داد اما بر اوردها نشان از حساسیت بالای بازار به کنش ها و واکنش های سیاسی میان ایران و آمریکا دارد.

نگاه خیره بازار نفت این روزها به تحولات سیاسی میان این دو کشور دوخته شده است .

 

منبع
خبر آنلاین
  کد خبر
229294
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *