صنعت، معدن، تجارت

۵۶۷ طرح تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین در حال اجراست

قزوین- مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان قزوین گفت: ۵۶۷ طرح صنعتی با ۴ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در شهرکها در حال ساخت است که با تکمیل آنها برای ۱۹ هزار و ۶۰۵ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری آرمان اقتصادی، حمیدرضا خانپور در نشست با استاندار قزوین که یکشنبه شب در استانداری برگزار شد اظهار داشت: مهمترین وظیفه شرکت شهرک‌های صنعتی استان تأمین زیرساخت‌ها، شناسایی مکان‌های مناسب برای شهرک سازی و حمایت از صنایع کوچک است که با در نظر گرفتن ظرفیت‌های استان نسبت به توسعه صنعت اقدام کرده‌ایم.

وی اضافه کرد: نرخ مشارکت اقتصادی استان ۴۱.۹ درصد، با رتبه ۱۲ و نرخ بیکاری ۱۰.۶ درصد است که دو دهم درصد کمتر از میانگین کشوری است.

خانپور تصریح کرد: قزوین یک استان مهاجر پذیر و نرخ شاغلان آن در بخش صنعت ۳۵.۴ درصد است.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 3231697 ۵۶۷ طرح تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین در حال اجراست

وی اضافه کرد: بیش از ۴۵۰۸ هکتار زمین صنعتی در اختیار داریم که دو هزار هکتار آن عملیاتی شده و ۱۵۰۰ هکتار آن در اختیار بخش خصوصی است که از این میزان حدود ۱۰۰۰ هکتار آن در بخش خصوصی واگذار شده و ۵۰۰ هکتار باقی مانده است.

خانپور یادآور شد: تاکنون ۱۲۷۰ هکتار زمین دولتی به صنایع کوچک و متوسط واگذار شده و ۶۰ هکتار آن به بهره برداری رسیده است.

وی گفت: ۱۵ شهرک صنعتی دولتی و ۵ شهرک خصوصی در استان داریم که وسعت زمین‌های آنها بالغ بر ۴۶۰۸ هکتار است.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین تصریح کرد: ۱۲۱۴ قرارداد با اشتغال ۲۶ هزار و ۷۰۷ نفر در شهرک‌های صنعتی استان منعقد شده و ۵۶۷ طرح صنعتی در حال ساخت داریم که بیش از ۴ هزار و ۷۰ میلیارد تومان در آنها سرمایه گذاری شده که با تکمیل آنها برای ۱۹ هزار و ۶۰۵ نفر شغل ایجاد خواهد شد.

خانپور اضافه کرد: ۱۹۳ واحد صنعتی امسال زمین گرفته‌اند و ۵۶ طرح در حال دیوارکشی و ۲۵۹ واحد در مرحله نصب سوله و ۵۹ مورد در مرحله نصب ماشین آلات است.

استقرار ۴۴ واحدهای تک و دانش بنیان در شهرک‌های صنعتی

وی در ادامه گفت: تاکنون ۴۴ واحد صنعتی «های تک» و دانش بنیان در شهرک‌های صنعتی استان قزوین مستقر شده‌اند.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 3231698 ۵۶۷ طرح تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین در حال اجراست

خانپور اضافه کرد: در جذب سرمایه گذاری خارجی هم موفق عمل کرده‌ایم و تاکنون در شهرک صنعتی لیا ۵ شرکت خارجی، در کاسپین ۱۱ شرکت و حیدریه یک واحد خارجی مستقر شده است.

وی اظهار داشت: امسال هم با عقد ۵۸ قرارداد بیش از ۱۶۸ هکتار زمین صنعتی به متقاضیان واگذار شده و ۳۱ متقاضی هم در حال تکمیل پرونده برای دریافت زمین است.

خانپور اضافه کرد: دادن مشوق به صنعتگران از جمله معافیت ۷ تا ۱۳ ساله، ۱۰ درصد مشوق تسریع در پایان کار، واگذاری اقساطی حقوق انتفاع زمین‌های صنعتی تا ۷۰ درصد برای جذب سرمایه گذاران در شهرک‌های صنعتی اعمال می‌شود.

مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان قزوین تصریح کرد: در سال رونق تولید باید توجه خاصی به حمایت از صنایع کوچک داشته باشیم که ضمن بازدید میدانی از صنایع برای حل مشکلات آنها اقدام می‌شود.

پایگاه خبری آرمان اقتصادی 3231694 ۵۶۷ طرح تولیدی در شهرک های صنعتی قزوین در حال اجراست

وی با اشاره به مشکلات موجود نیز اظهار داشت: بالا بودن هزینه نصب پست‌های برق و خدمات زیربنایی و افزایش هزینه‌های تمام شده زمین و استفاده نشدن از معافیت مالیاتی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری از مشکلاتی است که باید پیگیری شود.

خانپور اظهار امیدواری کرد با تداوم بازدیدهای میدانی توسط استاندار و کمک به ایجاد شهرک تخصصی انرژی بتوان به اشتغال پایدار در عرصه صنعت و تولید کمک کرد.

 

منبع

مهر

  کد خبر
379955
کلیدواژه‌ها

اخبار مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن