اقتصاد کلان

نرخ بهره هند افزایش یافت

بانک مرکزی هند نرخ بازپرداخت اصلی خود را ۵۰ واحد پایه افزایش داد و به ۵.۴ درصد رساند و هزینه‌های استقراض را به سطح قبل از همه‌گیری بازگرداند زیرا از شوک‌های ژئوپلیتیکی به عنوان عامل اصلی عدم اطمینان قابل توجه در مسیر تورم یاد کرد.

به گزارش آرمان اقتصادی و به نقل از ترکیش، بازارها افزایش نرخ بهره بانک مرکزی هند را تنها ۳۵ واحد پایه پیش‌بینی کرده بودند.

این بانک همچنین نرخ تسهیلات سپرده ثابت (SDF) خود را با ۵۰ واحد افزایش به ۵.۱۵ درصد و نرخ تسهیلات پایدار نهایی (MSF) و نرخ بانکی خود را با همین میزان به ۵.۶۵ درصد افزایش داد.

این مرکز بانکی در آخرین گزارش پولی خود گفت: «محیط اقتصادی و مالی جهانی با تاثیر ترکیبی تشدید سیاست پولی در سراسر جهان و تداوم جنگ در اروپا که خطر رکود را تشدید می‌کند، بدتر شده است».

این بانک انتظار دارد که فشار هزینه‌ها به طور فزاینده‌ای به قیمت‌های تولید در بخش‌های تولید و خدمات منتقل شود.

این گزارش افزود که نرخ تورم سالانه در هند از ۷.۰۴ درصد در ماه قبل به ۷.۰۱ درصد در ماه ژوئن کاهش یافته اما همچنان بالاتر از میزان تحمل بالایی است.

این بانک پیش‌بینی تورم خود را برای سال‌های ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ در ۶.۷ درصد و رشد اقتصادی را ۷.۲ درصد حفظ کرد.

در این بیانیه ذکر شده است: «فعالیت اقتصادی داخلی همچنان انعطاف پذیر است، بارش باران‌های موسمی جنوب غرب ۶ درصد بالاتر از میانگین دوره طولانی بود. شاخص‌های فراوانی فعالیت در بخش‌های صنعتی و خدماتی همچنان ادامه دارد».

این سازمان افزود که تقاضای شهری در حال تقویت و تقاضای روستایی به تدریج افزایش یافته است.

انتهای پیام

منبع

ایسنا

  کد خبر
738808

همچنین بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا